نحوه ای کار دستگاه فور

دستگاه فور یا آون(Oven) دستگاهی است که با استفاده از حرارت برای استریل کردن تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی  و یا خشک کردن ظروف شیشه ای به کار می رود. دستگاه های فور بر اساس نوع، توانایی ایجاد حرارت تا دمای 350 درجه سانتیگراد و حتی در مواردی بالاتر را دارند. برای استریل تجهیزات فلزی معمولا از دمای 140 تا 160 درجه سانتیگراد برای مدت زمان حدود 2 ساعت استفاده می شود.

دستگاه فور بر اساس حجم محفظه داخلی که وسایل داخل آن قرار می گیرند، در حجم های مختلف مانند ۲۷ لیتری، ۴۰ لیتری و 55 لیتری تولید می شوند. جنس محفظه داخلی معمولا از فولاد زنگ نزن و مقاوم به حرارت است و سنسور دما در این محل قرار دارد. برای تولید حرارت در فور از المنت های حرارتی استفاده می شود که داخل غلاف سرامیک نسوز قرار می گیرند و دمای آنها قابل کنترل است.

 برای جلوگیری از گرم شدن محفظه بیرونی دستگاه فور که معمولا از جنس آلومینیوم یا فولاد است، از عایق های حرارتی بین محفظه بیرونی و داخلی استفاده می شود. بسته به نوع دستگاه فور،  امکان نمایش دمای داخل و تغییر آن نیز ممکن است فراهم باشد که این امر با استفاده از دما سنج دیجیتال یا جیوه ای و یا برد الکتریکی حساس به حرارت صورت می گیرد.

 حرارت تولید شده در دستگاه فور از نوع گرمای خشک است بنابراین از زنگ زدگی و کند شدن تجهیزات ممانعت می کند. نکته مهمی که در استفاده از دستگاه فور باید به آن توجه داشت این است که این دستگاه نباید برای استریل کردن وسایلی که امکان اشتعال و شعله وری دارند مانند انواع گان ها استفاده شود. برای استریل کردن چنین تجهیزاتی از دستگاه اتوکلاو استفاده می شود که با کمک بخار آب و فشار بالا تجهیزات فلزی را استریل می کند.

محصولات مجموعه دستگاه فور